Katowice, Kosciuszki 37
+48 509 642 001 +48 516 929 565
biuro@hmplegal.pl

Zwolnienie z PCC nie dla domów jednorodzinnych w stanie surowym zamkniętym

Zwolnienie z PCC nie dla domów jednorodzinnych w stanie surowym zamkniętym

PCC, nieruchomości, zakup, sprzedaż

Takie niekorzystne konkluzje płyną z ostatnich interpretacji indywidualnych wydawanych przez Krajową Informacją Skarbową (KIS).

Przypominamy, że od 31 sierpnia 2023 r. obowiązuje zwolnienie z PCC dla nabycia pierwszej nieruchomości mieszkalnej, w tym budynku jednorodzinnego (art. 9 pkt 17 ustawy o PCC).

Ten jak się zdaje nieskomplikowany przepis budzi jednak niejedną wątpliwość interpretacyjną (doczekał się już m.in. interpelacji poselskich), a niedawne interpretacje KIS dotyczą nabycia domów w stanie surowym zamkniętym.

Zdaniem KIS taki budynek to nie budynek i przy jego zakupie zwolnienie się nie stosuje. Może to być spora niespodzianka dla osób zaaferowanych wszystkimi formalnościami wokół procesu zakupu własnego domu.

W interpretacji z 18 grudnia 2023 r. KIS zakwestionowała prawo do zwolnienia powołując się na przepisy prawa budowlanego i stwierdził, że w świetle tych przepisów budynek mieszkalny jednorodzinny to budynek w stanie umożliwiającym jego normalne użytkowanie i służący do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych.

Organ uznał, że budynek w stanie surowym, co do którego nie uzyskano pozwolenia na użytkowanie lub nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy nie może być użytkowany i tym samym nabycie takiego budynku nie może korzystać ze zwolnienia.

Przedstawiona wykładania wydaje się bardzo profiskalna i sprzeczna z celem zwolnienia, które miało wprowadzać ułatwienie w nabywaniu własności nieruchomości mieszkalnych.

Photo by Tierra Mallorca on Unsplash

 

Call Now ButtonZADZWOŃ