Sankcja kredytu darmowego – ochrona konsumentów przed nieuczciwym działaniem kredytodawców
Czym jest sankcja kredytu darmowego?
Sankcja kredytu darmowego to mechanizm prawny mający na celu ochronę konsumentów przed nieuczciwymi praktykami kredytodawców. Zgodnie z przepisami ustawy o kredycie konsumenckim, w przypadku naruszenia przez kredytodawcę obowiązków informacyjnych wynikających z przepisów tej ustawy, konsument ma prawo zwrócić kredyt bez odsetek i innych kosztów kredytu należnych kredytodawcy. Oznacza to, że konsument spłaca jedynie pożyczony kapitał, bez dodatkowych opłat, takich jak prowizje czy ubezpieczenia, a ponadto może żądać zwrotu zapłaconych już na rzecz kredytodawcy odsetek i innych kosztów.
Jakie warunki należy spełnić, aby móc skorzystać z Sankcji Kredytu Darmowego:
- Zaciągnięty kredyt to kredyt konsumencki, czyli kredyt gotówkowy (pożyczka gotówkowa) na kwotę nie wyższą niż 255 550 zł;
- umowa kredytu została zawarta po 18.12.2011 roku;
- kredytobiorcą musi być konsument;
- od wykonania umowy (spłaty kredytu) nie upłynął okres dłuższy niż 1 rok.
Przykładowe naruszenia kredytodawców skutkujące sankcją kredytu darmowego
Kredytodawcy mogą popełniać różne błędy, które uprawniają konsumentów do skorzystania z sankcji kredytu darmowego. Do najczęstszych naruszeń należą:
- Brak wymaganych informacji w umowie: Umowa kredytowa musi zawierać podstawowe informacje, takie jak dane kredytobiorcy, kwota kredytu, okres kredytowania, harmonogram spłat oraz koszty kredytu. Brak tych informacji może skutkować sankcją kredytu darmowego.
- Błędne informacje o rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania (RRSO): Kredytodawca ma obowiązek prawidłowo informować o kosztach kredytu. Podanie błędnych danych na temat RRSO, np. zaniżenie podanej wartości RRSO powoduje, że możliwe jest skorzystanie z sankcji kredytu darmowego.
- Nieprawidłowe przeliczenie kosztów kredytu: Kredytodawcy czasami błędnie przeliczają koszty kredytu na niekorzyść konsumenta. Kredytodawcy często naliczają w sposób nieprawidłowy odsetki również od kwoty kredytowanych kosztów pożyczki.
- Naruszenie warunków umowy zawieranej na odległość: Kredytodawcy czasami nie informują kredytobiorców o uprawnieniu do odstąpienia od umowy w przypadku zawarcia umowy na odległość, co również może powodować, że kredytobiorca będzie mógł skutecznie skorzystać z sankcji kredytu darmowego;
- Brak informacji o uprawnieniu do odzyskania części zapłaconych kosztów w przypadku dokonania przedterminowej spłaty. Kredytobiorcom w przypadku dokonania przedterminowej spłaty kredytu należy się zwrot części poniesionych kosztów związanych z umową takich jak prowizja, jeżeli kredytodawca nie poinformuje o tym kredytobiorcy, może również kwalifikować się do skorzystania z sankcji kredytu darmowego.
Sankcja kredytu darmowego jest ważnym narzędziem ochrony konsumentów, które pozwala im na uniknięcie dodatkowych kosztów w przypadku nieuczciwego działania kredytodawców. Kredytodawcy czasami błędnie podają istotne informacje dot. kredytów, co może wprowadzać w błąd przy zawieraniu umowy kredytu oraz wyborze odpowiedniej dla siebie oferty kredytodawców.
Korzyści, które można uzyskać ze skorzystania z Sankcji kredytu darmowego są na tyle wysokie, że warto zainteresować się czy kredytodawca nie naruszył przepisów ustawy również w przypadku twojej umowy.
W przypadku zainteresowania weryfikacją umowy pod kątem możliwości skorzystania z sankcji kredytu darmowego zapraszamy do skorzystania z formularza kontaktowego.
Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash